Egy frissen kiadott jelentés szerint amióta Mexikó elkezdte sikertelen drogellenes háborúját, közel 28000 személyt nyilvánítottak eltűntnek hivatalosan. Az Emberi Jogok Előmozdításáért és Védelméért Felelős Mexikói Bizottsága (Mexican Commission for the Defense and Promotion of Human Rights, továbbiakban az angol rövidítést használom: MCDPHR) által kiadott statisztika szerint a 28161 személy eltűnése nem hasonlítható más spanyol-amerikai állam (Argentína, Paraguay, Chile, Honduras és Guatemala) történelmében tapasztaltakhoz. Ezen országokban ugyanis az eltűntek baloldali eszméikért szenvedtek.
Az ügy vonatkozásában felszólalt Jan Jarab az ENSZ Emberi Jogok Főbiztosságának képviseletében, hogy a fent említett személyek felkutatása kapcsán jelenleg nincs folyamatban lévő nyomozás. Jarab emellett kiemelte, hogy a mexikói kormányzat eddigi tettei mind kudarcba fulladtak.
A legelhíresültebb eset 2014-ben történt, amikor 43 diák tűnt el. Az Emberi Jogok Amerikaközi Bizottsága 608 oldalas jelentést készített az esetről. Az egyik biztos pont, hogy a fiatalok Mexikóvárosba tartottak, hogy az 1968-as diáklázadások áldozatainak megemlékezésén vegyenek részt. A másik, hogy Iguala városában történt az eset. Az eltűnés előtti események azonban sok esetben ellentmondásosak, ezért objektív leírást nehéz találni. Azóta nagyon keveset tudunk a hollétükről.
Megemlékezés a 43 eltűnt diákról. Forrás: abcnews.go.com
Az MCDPHR a jelentése mellett egy tervezetet is készített, mely egy nyomozást elősegítő adatbázis alapjául szolgált volna. Sajnos volna, mert a szervezet elmondása szerint a mexikói kormány nem sok hajlandóságot mutatott az ötlet megfontolására. 2006 óta számos NGO tett már javaslatot a felkutatási eszközök fejlesztésére, de eddig egy sem valósult meg.
A 43 diák eltűnéséről a héten még mindenképp lesz - egy valószínűleg hosszabb - bejegyzés.
Forrás: