Latin-amerikai nagyító

"Távol Istentől és közel az Egyesült Államokhoz"

Venezuela magával ránthatja Kubát

2016. július 11. 18:59 - sz_m

cuba.pngKuba elsőszámú embere, Raúl Castro elismerte, hogy a Venezuelában továbbra is tapasztalható nehéz gazdasági helyzet negatív kihatással van a szigetországra nézve. Tette mindezt az után, hogy takarékossági intézkedéseket vezettek be.

Kuba első negyedéves gazdasági adatai szerint 1%-os bővülést regisztrálhattak, mely elmarad a kommunista vezetés 2%-os céljától.  A rossz gazdasági mutató két elemből állt össze: a várttól elmaradó exportból származó bevételekből és Kuba egyik meghatározó gazdasági partnerének számító venezuelai gazdaság vesszőfutása miatt, melyet az alacsony olajár okoz. Utóbbi miatt ráadásul az olajellátása is csökkent az országnak.

A kialakult helyzetre Castro már tavaly decemberben felhívta a figyelmet, mert akkor kezdődött el a venezuelai olaj hazai racionalizálása, mely azt jelentette, hogy kevesebb jut exportra. Kuba napi szinten kb. 100000 hordónyi olajat importál a bolivari országból, mely a sziget energiaellátásának közel a felét fedezi. Castro azt nem fejtette ki, hogy mennyivel kevesebb mennyiséget kapnak. A helyzetet azt sem könnyíti, hogy továbbra is érvényben van az Egyesült Államok embargója, hiába kezdődött meg az olvadás másfél évvel ezelőtt a két ország fagyos kapcsolatában.

raul-castro2.jpg

Raúl Castro. Forrás: www.cadenagramonte.cu

Az energia és üzemanyag megszorító intézkedések egyelőre olyan területeket érintettek, mint a munkások buszjáratának ritkítása, a közhivatalokban a légkondicionáló berendezések használatának korlátozása, néhány állami hivatalban csökkent a munkanapok száma és visszavágták a kormányzati járművek üzemanyag támogatását. Marino Murillo alelnök szerint ezek a fajta megszorítások azért kellettek, hogy az elektromos áram felhasználását 6%-kal csökkentsék anélkül, hogy a lakosság hiánytalan ellátását biztosítani lehessen. A lakossági felhasználás adja a kubai energiafelhasználás kb. 60%-át. Továbbá a megszorítások semmilyen mértékben nem fogják érinteni az olyan húzóágazatokat, mint a turizmus és a nikkel kitermelés.

Castro azonban megemlítette, hogy a felbukkanó spekulációkkal ellentétben a mostani romló gazdasági helyzet nem hasonlítható az 1990-es évek elején tapasztaltakhoz. A szocialista blokk felbomlásával ugyanis Kuba a legfontosabb piacait veszítette el akkor.

marinomurillo.jpg

Marino Murillo, Kuba alelnöke és gazdasági minisztere. Forrás: www.reuters.com

 

Források:

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/C/CB_CUBA_PARLIAMENT?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2016-07-08-19-15-37

http://www.plenglish.com//index.php?option=com_content&task=view&id=5048831&Itemid=1

Szólj hozzá!
Címkék: kuba castro

A bejegyzés trackback címe:

https://latinamerikainagyito.blog.hu/api/trackback/id/tr158881484

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása