Pénteken vette kezdetét a Csendes-óceáni Szövetség (Alianza del Pacifico) – Chile, Mexikó, Peru és Kolumbia alkotta társulás - államfőinek találkozója a chilei Frutillarban. A felek megállapodtak abban, hogy félretéve ideológiai nézeteltéréseiket elmélyítik a gazdasági együttműködést egymás, valamint a kontinens többi országa között.
A chilei elnök, Michelle Bachelet beszédében hangsúlyozta, hogy a pragmatizmusnak a politika felett kell állnia, ezáltal a Dél-amerikai Közös Piacnak (Mercado Común del Sur, ismertebb rövidítéssel: Mercosur) és a szövetségnek egyesülnie kell. Az államfő kiemelte, hogy el kell indulnia egy párbeszédnek az atlanti országokkal, mert így jobb – és úgy egyáltalán – együttműködés indulhat meg a két gazdasági társulás között.
A perui elnök, Ollanta Humala is a politikai ideológiákon való felülemelkedést helyezte beszéde középpontjába, kiemelve, hogy a helyes és szükségszerű döntéseknek kell dominálniuk, nem a jobb- vagy baloldali nézeteknek. Az összefogást sürgette Juan Manuel Santos kolumbiai és Peña Nieto mexikói elnök is.
A négy államfő. Sorrendben balról jobbra: Peña Nieto, Ollanta Humala, Michelle Bachelet és Juan Manuel Santos. Forrás: www.vidalatinasd.com
A gyűlésen részt vett Mauricio Macri argentin államfő is, mivel országa része azon 49 államnak, akik megfigyelő státusszal bírnak. Macri felszólalásában hitet tett a mellett, hogy nem Argentínán fog múlni a két szervezet közti enyhülési folyamat.
A négy tagállam vezetői elfogadták a Puerto Varas-i Nyilatkozatot, mely a záróakkordja volt a 11. találkozónak. A deklaráció 21 pontból, plusz a függelékből állt össze. Utóbbi 72 olyan elnöki iránymutatást tartalmaz, mely a négy ország közti együttműködést nevezi meg többek között a természetvédelem, a migráció, a kereskedelem, a turizmus és a szellemi tulajdon védelmének területén. Ezekkel a lépésekkel akarják előrébb mozdítani a tagországok fenntartható társadalmi és gazdasági fejlődését. A dokumentum emellett egy szándéknyilatkozatot is tartalmaz, mely célja, hogy egy együttműködési keretet alakítsanak ki a délkelet-ázsiai országokkal.
Források: