Helyi idő szerint szerda este egy 8,3 erősségű földrengés rázta meg Chile északi részét. A hivatalos adatok szerint a föld három percen keresztül mozgott. A rengés epicentruma Illapel várostól 55 km-re volt. A településen számos épület súlyosan megrongálódott, a kb. 35000 fős lakosságból több ezren az utcán voltak kénytelenek tölteni az éjszakát. A kb. 280 km-re lévő fővárosban, Santiagóban is számoltak be kisebb károkról. A rengést egyébként a kontinens nagy részén lehetett érezni: Buenos Aires-ból, valamint Brazília és Peru egyes részeiről is jelezték. Az eset után a chilei hatóságok azonnal értesítették a többi Csendes-óceáni államot a lehetséges cunami veszélyről.
A természeti katasztrófában eddig nyolc halottról számoltak be, kb. egy millió embert kellett kitelepíteni Chile északi részén - a partvonalról - és kb. 240000 háztartás maradt áram nélkül. Számos chilei partmenti városban a víz elöntötte nem csak a kikötőket, hanem a lakott részekre is betört, például a Coquimbo nevű város belvárosa is víz alá került. Természetesen voltak utórengések is. Azok közül egy érte el a 7-es erősséget, a többi 6,3-5,7 értékek között mozgott.
"Felkészültségben és a kockázatok csökkentésében Chile a világ vezető állama, ha földrengésről van szó" - mutatott rá a kevés áldozat okára az Egyesült Államok Földtani Intézetének munkatársa, Susan Hough.
A földrengés okozta cunami veszély. Forrás:http://www.sbsun.com/general-news/20150917/no-major-tsunami-surge-but-southern-californians-urged-to-stay-out-of-ocean-for-several-hours
A legutóbbi nagy chilei földrengésre 2010-ben került sor. Akkor egy 8,8 erősségű rázta meg az ország másik végét. A földmozgás következtében több mint 500 ember halt meg, 220000 lakóépület pusztult el, valamint számos kikötőt rongált meg súlyosan. Az akkori rengés olyan erejű volt, hogy a Föld forgását is módosította. A jelenlegi kapcsán hasonlóról egyelőre nem számoltak be. A tavalyi évben számos egyéb természeti katasztrófa is sújtotta az andoki országot: szárazság, majd özönvízszerű esőzések, valamint két vulkán is kitört.
Tartván a további rengésektől a Codelco nevű cég - Chile és a világ - két legnagyobb rézbányájában leállította a kitermelést. A termelés szüneteltetése komoly károkat jelenthet a chilei büdzsére nézve. Az Antofagasta nevű régióban működő rézbányák adják a világ termelésének kb 32%-t. A bányászatból befolyó pénzeknek köszönhetően pedig bír a latin-amerikai térség legjobb életszínvonalával Chile. A tőzsde is reagált az eseményekre: a réz ára két hónapos csúcsra ugrott fel, alig pár óra alatt.
A rézkitermelés csökkentése mellett az ország két olajfinomítója is minimális kapacitáson működik, miután a személyzet jelentős része szintén az evakuáltak között volt.
Rengeteg ember töltötte hasonlóan az éjszakát a földrengés sújtotta chilei városokban. Forrás: http://www.msnbc.com/msnbc/one-million-evacuated-huge-quake-strikes-chile-coast
További képeket az alábbi linken lehet megtekinteni: http://www.nola.com/environment/index.ssf/2015/09/1_million_evacuate_8_killed_in.html
Források:
http://www.nola.com/environment/index.ssf/2015/09/1_million_evacuate_8_killed_in.html
http://www.msnbc.com/msnbc/one-million-evacuated-huge-quake-strikes-chile-coast
http://www.mining.com/codelco-antofagasta-halt-operations-after-chile-earthquake/