Latin-amerikai nagyító

"Távol Istentől és közel az Egyesült Államokhoz"

Kolumbia-Venezuela: Mi lehet a vége?

2015. szeptember 16. 21:28 - sz_m

colombia.pngTegnap a két ország veszült viszonya kapcsán a fenti kérdésre kereste a választ a Caracol Radio és a Red + Noticias. Az eredmények alapján a megkérdezett kolumbiaiak - összesen 3848-an - eléggé sötéten látják a jövőt. Lássuk a számokat!

A válaszadók többsége, összesen 43%-a mondta azt, hogy tart attól, hogy a jelenlegi konfliktus a két ország között fegyveres összecsapásokhoz vezethet. 20%-uk választotta azt, hogy még több kolumbiait fognak kiutasítani Venezuelából. Eddig a bolivari kormányzat 1400 kolumbiait utasított ki az országból, emellett kb 18000 kolumbiai döntött úgy, hogy visszatér az országába. A Venezuelában élő kolumbiaiakról a következő infografika mindent elmond:

colombia-refugee-venezuela_jpg_1991247191.jpg

Forrás: http://www.telesurtv.net/english/news/Venezuela-Colombia-Begin-Talks-in-Ecuador-20150912-0011.html

19% mondta azt, hogy a két ország meg fogja szakítani a diplomáciai kapcsolatokat egymással. 13% szerint viszont számítani kell azzal, hogy a gazdaságilag nem stabil Venezuelából - főleg azok, akik politikailag nem értenek egyet a rendszerrel - az emberek elindulhatnak, hogy a határ túloldalán éljenek inkább.

A kérdezők egy másik kérdésre is keresték a választ: vajon a kolumbiai kormány megfelelően lépett-e fel ebben a helyzetben? 51% szerint Juan Manuel Santos kézben tartja az eseményeket, 47% viszont úgy vélte, hogy keményebben kellett volna reagálni.

rodrigo-lara.jpg

Rodrigo Lara. Forrás: www.hsbnoticias.com

Ezzel párhuzamosan a Radikális Változás (Cambio Radical) nevű párt - a kormánykoalíció tagja - egyik szenátora, Rodrigo Lara felhívta Santos elnök figyelmét arra, hogy a hadsereg tekintetében változásokat kell eszközölni a jelenlegi konfliktus árnyékában.

"A világ egyik legjobb szárazföldi hadserege a miénk, a flottánk jól felszerelt, de komoly hiányosságok vannak a légierő kapcsán. Fejlesztenünk kell a haditechnikát" - mutatott rá arra, hogy nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a venezuelai légierő az elmúlt napokban többször is megsértette a kolumbiai légteret.

 

Források:

http://uk.reuters.com/article/2015/09/15/uk-venezuela-colombia-survey-idUKKCN0RF22M20150915?rpc=401

http://colombiareports.com/santos-urged-to-strengthen-armed-forces-against-venezuela-threat/

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://latinamerikainagyito.blog.hu/api/trackback/id/tr737793332

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

_Epikurosz_ 2015.09.18. 00:13:41

Hmm. És melyiket melyik nagyhatalom támogatja?

Anselmo 2015.09.18. 08:14:02

Nekem nem jött le, hogy tulajdonképpen mi bajuk egymással? Van olaj a környéken, vagy értékes kokainültetvények, vagy mi?

sz_m 2015.09.18. 09:44:23

@_Epikurosz_: Mivel a térség ebben a kérdésben nehezen hasonlítható például a Közel-Kelethez, ahol mindegyik állam mögött lehet látni egyik vagy másik nagyhatalmat, ezért erre nehéz válaszolni. Annyi bizonyos, hogy az Egyesült Államok Kolumbiát támogatná: az amerikaiaknak érdeke, hogy stabil kolumbiai kormány legyen, mivel ezzel fékezhető a - többségében - Mexikón keresztül érkező kolumbiai drog.
Venezuela mögött viszont nem lehet kijelenteni, hogy például Oroszország vagy Kína áll, hiába helyezkedik szembe az USA-val. Maximum elvi egyezések lehetnek, de azt sem hangoztatják nyilvánosan, mert Latin-Amerika még mindig az USA saját "játszóterének" számít.
Ha lenne valamilyen fegyveres összecsapás, akkor azt a felek egymással oldanák meg, de sokkal valószínűbb, hogy tárgyalóasztalnál vitatják meg álláspontjaikat, melyet egy kis mosoly szünet követne.

@Anselmo: Tudtommal egyik sincs a környéken. A probléma az, hogy a venezuelai kormányzat egy átfogó szervezetbűnözés elleni műveletet indított - jelen esetben kolumbiai csempészek ellen, akik olcsó kolumbiai késztermékeket hoznak be és adnak el a határ venezuelai oldalán, visszafelé pedig olcsó venezuelai olajat visznek. Tudni kell, hogy ezek a csempészbandák általában valamelyik kolumbiai félkatonai szervezethez tartoznak - ezek közül ugyebár a FARC és az ELN a legnevesebb, de rajtuk kívül vannak még. Venezuela pedig hosszú évek, talán évtizedek óta él panasszal Kolumbia felé, hogy tegyen ellenük valamit. Utóbbi az erejéből adódóan próbált is tenni valami, csak 2012-ig lefoglalta őket a FARC elleni harc. 2012 óta a FARC és a kormány béketárgyalásokat folytat Havannában, hogy integrálni lehessen a FARC-ot a társadalomba, mely lépéstől azt várják Bogotában, hogy a maradék félkatonai csoportok utána maguktól is leteszik a fegyvert.
A venezuelai vezetés pedig előszeretettel mutogat a kolumbiaiakra - főleg a kormányra -, hogy lám miattuk van olyan rossz állapotban a saját gazdaságuk. A mostani kormányakcióban az volt a más az eddigiekhez képest, hogy ártatlan civileket is belevontak a kiutasításokba, csupán azért mert kolumbiaiak (mondván, ha a csempészek azok, akkor ők is valami rosszban sántikálnak - leegyszerűsítve).
A helyzet olyan, mintha egy Erdélyben működő kb. 100 fős csempészbandára lecsapna a román rendőrség például Arad határában, őket kiutastaná az országból, plusz a környékben élő ártatlan magyarok egy részét is. Remélem sikerült megvilágítani a homályos pontokat.

Anselmo 2015.09.18. 10:24:41

@sz_m: Köszi a választ. Szóval félkatonai szervezetek mindenfele. Oda se megyek nyaralni mostanában :)

_Epikurosz_ 2015.09.18. 10:51:51

@sz_m: Köszönöm a választ. Ezek szerint ha valaki ki akarja próbálni a legújabb haditechnikáját élesben, akkor még mindig Szíriába kell mennie, ott van rá jó kis balhé. :(
Lehet még egy kérdésem? Venezuelában még mindig tart a szocializmus építése?

sz_m 2015.09.18. 16:12:59

@_Epikurosz_: Igen, még tart. A jelenlegi elnök, Maduro nem tért le a Chavez által kijelölt útról. A kérdés az lesz a közeljövőben, hogy a romló gazdasági helyzet (olaj alacsony ára) mikor fogja megrogyasztani a rendszert.
süti beállítások módosítása