Latin-amerikai nagyító

"Távol Istentől és közel az Egyesült Államokhoz"

A spanyol Podemos lenne a chavizmus európai csápja?

2016. június 20. 21:56 - sz_m

venezuela.pngA venezuelai Nemzetgyűlés vizsgálatot indított ez év áprilisában az állítólagos pénzügyi támogatások felgöngyölítése céljából, melyek Hugo Chávez elnöksége alatt áramlottak a spanyol Podemos párt felé.

A gazdasági megszorítások elítélését zászlójára tűző Podemos tagadta, hogy anyagi támogatásokat kapott volna a dél-amerikai rezsimtől. A vádak szerint azonban egy a Podemos-hoz köthető think-tank – Politikai és Társadalmi Tanulmányok Központja (Centro de Estudios Políticos y Sociales, továbbiakban: CEPS) – 7,16 millió euró támogatást kapott 2003 és 2011 között, melyet a párt vezetősége – mivel ők egyben a non-profit alapítvány vezetői is – felhasznált a választások során, hogy a politikai mozgalom elinduljon 2014-ben. Az ügyet a dél-amerikai ország törvényhozásának Számvevő Bizottsága vizsgálja.

Érdekesség, hogy az El Mundo cikke legalább 6 millió euróról tesz említést a fent nevezett időintervallumban. Továbbá a cikk hivatkozik egy olyan 2008-as hivatalos dokumentumra is, mely szerint ezt az összeget Chávez azért folyósította, hogy Spanyolországban is gyökeret verjen a bolivari mozgalom, vagy más néven a chavizmus (chavismo).

A spanyol Kulturális Minisztérium információi szerint a Hugo Chávez vezette venezuelai kormányzat legalább 3,7 millió eurót továbbított az alapítvány felé. Évekig azonban a venezuelai támogatások fedezték a CEPS kiadásainak 80%-át. A pénzmozgás ugyanakkor egyelőre indokolatlanul abbamaradt 2011-ben. A Maduro kormányzat kapcsolatáról nincsenek információk.

podemos-logo.jpg

A Podemos párt emblémája. Forrás: www.thenorthstar.info

A Nemzetgyűlés elé tárt eddigi dokumentumok szerint a CEPS-et kérte fel a Chávez kormányzat, hogy különböző állami ügynökségeknek nyújtsanak tanácsadásokat és tréningeket. Az alapítvány azzal védekezik, hogy számos ehhez hasonló munkára van példa a világban. A venezuelai ellenzék számára azonban az szúr igazán szemet, hogy túlzott nagyságú volt az a pénz, melyet a szolgáltatásokért fizettek, ráadásul azzal is vádolják a CEPS-t, hogy ezzel ők is hozzájárultak az országban tapasztalható rendkívül nehéz társadalmi és gazdasági helyzethez.

Ha beigazolódik a gyanú, hogy a Podemos felhasználta ezeket a pénzeket, akkor a jelenleg hatályos spanyol törvények szerint mindez illegális pártfinanszírozásnak minősül. Nem ez lenne az első alkalom ugyanakkor, hogy a Podemos nevét illegális finanszírozással hozzák össze. A párt egyik alapítója, Juan Carlos Monedero nem tudott elszámolni a spanyol adóhatóság felé azzal a 425000 euróval, melyet a venezuelai és más dél-amerikai kormányzatoktól kapott tanácsadói munkájáért.

 

Források:

http://elpais.com/elpais/2016/06/17/inenglish/1466151454_189201.html

https://www.neweurope.eu/article/venezuelan-parliament-probes-alledged-podemos-funding/

http://www.elmundo.es/espana/2016/04/05/5703626eca474123688b4587.html

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://latinamerikainagyito.blog.hu/api/trackback/id/tr538826668

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása